На основу предлога Основног јавног тужилаштва у Смедереву, због постојања основане сумње да је извршио кривично дело насиље у породици, према осумњиченом С.Д. (50 година) одређен је притвор у трајању од 30 дана због постојања особитих околности које указују да ће ометати поступак утицањем на оштећену и сведока, као и особитих околности које указују да ће у кратком временском периоду поновити кривично дело.
Осумњиченоме се ставља на терет да је у алкохолисаном стању, у породичној кући у Смедереву, у касним ноћним сатима па до поднева наредног дана својој супрузи упутио најпре вербалне прење и више удараца ногом у пределу тела, из којег разлога су му у току исте ноћи на предлог дежурног јавног тужиоца изречене хитне мере забране приласка жртви насиља и привременог удаљења из стана, да би се потом, прекршивши наведене хитне мере прописане Законом о пречавању насиља у породици, у два наврата, и то у раним јутарњим сатима и око поднева, враћао на место догађаја, упутивши оштећеној озбиљне претње по живот и тело и задајући јој ударце затвореним и отвореним шакама у пределу главе, и након тога се удаљавао у непознатом правцу.
Након што је осумњичени пронађен приведен у просторије полицијске управе утврђено и присутво алкохола у организму од 2,20 промила, а по налогу јавног тужиоца је против осумњиченог најпре спроведен прекршајни поступак због кршења хитних мера, у којем поступку је осуђен на казну затвора у трајању од 15 дана. Након што је издржао изречену санкцију осумњиченоме је одређено и задржавање од 48 часова, а потом и притвор.
На овај начин осумњичени је непрекидно лишен слободе почев од 09.12.2023. године, као дана критичног догађаја, што представља добар пример ефикасне примене Закона о спречавању насиља у породици који је донет 2016. године и Законика о кривичног поступка, као и ефикасног рада и сарадње јавног тужилаштва, полиције и прекршајног суда.
Циљ доношења Закона о спречавању насиља у породици је управо и био да се на општи и јединствен начин уреди организација и поступање државних органа и установа и да се тиме омогући делотворно спречавање насиља у породици и хитну, благовремена и делотворна заштита и подршка жртвама насиља у породици. Спречавање насиља у породици састоји се од скупа мера којима се открива да ли прети непосредна опасност од насиља у породици и скупа мера које се примењују када је непосредна опасност откривена.
Непосредна опасност од насиља у породици постоји када из понашања могућег учиниоца и других околности произлази да је он спреман да у времену које непосредно предстоји по први пут учини или понови насиље у породици.
Насиље у породици, у смислу наведеног закона, јесте сваки акт физичког, сексуалног, психичког или економског насиља учиниоца према лицу са којим се учинилац налази у садашњем или ранијем брачном или ванбрачном или партнерском односу или према лицу са којим је крвни сродник у правој линији, а у побочној линији до другог степена или са којим је сродник по тазбини до другог степена или коме је усвојитељ, усвојеник, храњеник или хранитељ или према другом лицу са којим живи или је живео у заједничком домаћинству.